Društvo

Muškarac više puta prijavljivan za nasilje, imao zabranu, bio i u zatvoru: Da li je i koja institucija zakazala?

FOTO: Boom93/R. Momirović

FOTO: Boom93/R. Momirović

Opština Bajina Bašta je danas u žalosti, a povodom femicida. Zvanično, M.R. iz Bajine Bašte pištoljem je juče ubio bivšu suprugu i sina, a potom izvršio samoubistvo. Kada se zna da je muškarac mnogo puta bio prijavljivan za nasilje - uvek se mora postaviti i pitanje - da li je ovo moglo biti sprečeno i ima li krivice institucija?

Zastave na pola koplja i dan žalosti u Bajinoj Bašti nakon što su ubijeni majka i sedmogodišnje dete. Za sada se zna da je počinilac ranije prijavljivan zbog nasilja u porodici, piše N1.

Više puta mu je bila i određivana zabrana prilaska bivšoj ženi i bio je i u zatvoru zbog kršenja te zabrane. Da li je onda i koja instutucija zakazala?

Reakcija i od resorne ministarke, koja izražava saučešće, ali očigledno ne misli da je država bolje mogla da zaštiti žrtve porodičnog nasilja.
 
"Sistem podrške žrtvama nasilja u Srbiji postoji - institucije postupaju, mehanizmi zaštite su aktivni i dostupni, ali da bi ta podrška bila delotvorna od suštinske je važnosti da se nasilje prijavi i da se predloži mera zaštite prihvate", izjavila je ministarka Tatjana Macura.
 
Ove reči udruženje Fem platz je nazvao sramnim, jer kažu da zvuče kao prebacivanje krivice na žrtve nasilja uz poruku:

"Institucije funkcionišu, žene uozbiljite se".

"Ove godine imamo 11 slučajeva, u šest slučajeva je bilo prijavljeno nasilje, to je vrlo slično prošlogodišnjem broju, to je 50 posto, to nije više samo - žene nisu prijavile pa institucije nisu znale. Ali nema odgovora od onih koji bi sistemski trebalo da se bave ovim problemom", kaže Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra.
 
Po tome kako institucije rade, vidimo nerazumevanje pojave nasilja u porodici, smatraju stručnjaci. A dodaju i da se ono u ovom slučaju ne može gledati izolovano, jer se nasilje u društvu gradi, i da to rade upravo predstavnici vlasti.

"U ovom slučaju mi govorimo o atmosferi nasilja koja se neguje od strane onih sa najviše moći. Nasilje je prisutno u njihovim govorima. I to se preliva na celokupno društvo", kaže Sofija Todorović iz Incijative mladih za ljudska prava.

"Ne možete junacima nazivati i pomilovati ljude koji lome ženama vilice, a da očekujete da porodica živi u vakumu i da mislite da se to neće događati u okviru porodice i porodičnih odnosa", kaže Tanja Ignjatović.

I dok resorna ministarka najavljuje izmene zakona i dodatna ovlašćenja institucijama u cilju prevencije i pružanja hitne zaštite žrtvama, stručnjaci zaključuju - mi nemamo državu koja ovim problemom hoće ozbiljno da se bavi.