Društvo

Novinarski deo Stalne radne grupe za bezbednost novinara: Vučić ugrožava sigurnost Verana Matića

FOTO: Screenshot/Youtube

FOTO: Screenshot/Youtube

Novinarska i medijska udruženja, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, osudila su danas izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o članu te radne grupe i predsedniku Asocijacije nezavisnih elektronskim medija (ANEM) Veranu Matiću, uz ocenu da mu time ugrožava bezbednost.

Ta udruženja su tražila od Ministarstva unutrašnjih poslova da proceni bezbednosti Matića i utvrdi da li u postoji bilo kakva pretnja po njegov život i telo, navodeći da je Matić punih šest godina živeo pod celodnevnom policijskom zaštitom.

Predsednik Vučić je, kako su naveli, 20. jula u jednoj televizijskoj emisiji izjavio da bi onima koji su "osuđivani zbog Verana Matića" to trebalo da se briše iz evidencije i da bi Matić trebalo "da im odnese viski ili flašu vina" i da se izvini.
 
 "Ovakvu izjavu predsednika države novinarski deo Stalne radne grupe tumači kao zastrašivanje i pokušaj da se utiče na rad Verana Matića, ali i same Radne grupe koja se po svom mandatu zalaže za zaštitu novinara i unapređenje slobode medija", piše u saopštenju.
 
Po njihovoj oceni, Vučićeva izjava ozbiljno ugrožava Matićevu bezbednost jer dolazi s najviše državne funkcije i nosi posebnu težinu u javnom prostoru, a takva retorika "može se shvatiti kao podsticaj na nasilje i doprinosi stvaranju neprijateljskog okruženja za novinare, koji već rade u teškim uslovima".
 
"Iako ostaje nejasno na koga je predsednik tačno mislio kada je pomenuo one koji su 'osuđivani zbog Verana Matića', novinarski deo Stalne radne grupe podseća da jedino sudovi izriču sankcije, te da osuđivanje, odnosno donošenje presuda, svakako nije u nadležnosti bilo kojeg pojedinca, izuzimajući naravno same sudije", ukazuje se u saopštenju.
 
Stalnu radnu grupu za bezbednost novinara, osnovanu januara 2017. godine, pored predstavnika Vrhovnog javnog tužilaštva i Ministarstva unutrašnjih poslova, čini i šest novinarskih i medijskih udruženja.
 
To su: Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisno udruženja novinara Srbije (NUNS), Nezavisno udruženje novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija medija (AM), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacija onlajn medija (AOM).
 
I Misija OEBS-a u Srbiji je u Radnoj grupi, u statusu posmatrača.