BBC News

Novi paket EU sankcija: Brisel cilja rusku naftu i banke

rusija, sankcije rusiji, ruski gas

rusija, sankcije rusiji, ruski gas

Pod sankcijama će se naći i firme iz Kine i Belorusije, koje pomažu Moskvi da zaobiđu sankcije.

rusija, sankcije rusiji, ruski gas
REUTERS/Dado Ruvic/Illustration
Evropska unija uvela je novi, 18. paket sankcija Rusiji

Rusija će se suočiti sa novim sankcijama Evropske unije (EU), za koje Kaja Kalas, šefica diplomatije EU, kaže da će biti „jedne od najtežih sankcija protiv Rusije do sada".

Evropa neće prestati da podržava Ukrajinu i povećavaće pritisak na Rusiju dok Moskva ne okonča rat, dodala je Kalas.

„Nastavićemo da povećavamo cenu (rata), pa će obustava agresije postati jedini izlaz za Moskvu", smatra visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost.

Novi, 18. paket sankcija odnosiće se na ograničenje cena koje će zemlje plaćati za rusku naftu na 47,6 dolara po barelu, a dosadašnja granica bila je na oko 60 dolara po barelu.

Navodno će biti i obustavljeni ugovori koji podrazumevaju korišćenje gasovoda Severni tok 1 i 2, što bi trebalo dodatno da optereti energetski sektor Rusije.

Oko 20 ruskih banaka biće uklonjeno iz platežnog sistema Svift, a uvodi se i potpuna zabrana svih transakcija sa tim bankama, izveštava BBC ruski servis.

Pod sankcijama će biti i novih 105 brodova za prevoz nafte ruske flote i pojedinci i entiteti koji transport sprovode, a biće ograničen pristup finansiranju za ruske banke, objavila je Kalas na platformi Iks.

Na meti su i kineske banke koje, kako kaže, „omogućavaju Rusiji da zaobiđe sankcije", kao i proizvođači delova za dronove koje Moskva koristi u ratu.

Paketom će biti obuhvaćene i beloruske firme koje omogućavaju izbegavanje sankcija, navodi BBC ruski servis.

Rafinerija nafte u Indiji, koja je u delimičnom vlasništvu ruske energetske kompanije Rosnjeft i koristi sirovu naftu iz Rusije, takođe će se naći na udaru.

Pogledajte video: Zaobilaženje sankcija - kako Rusi još kupuju big mekove i ajfone

Dosadašnjih šest pokušaja Brisela da povuče ovaj potez blokirala je Slovačka, prethodni put 15. jula, ali je došlo do promene stava u Bratislavi i slovački premijer Robert Fico smatra da bi ulaganje veta ovog puta bilo „kontraproduktivno".

Fico je rkao da je predstavnicima Slovačke u Evropskoj uniji naložio da podrže 18. paket sankcija protiv Rusije pošto je prethodno od Ursule fon der Lajen, predsednice Evropske komisije, dobio garancije po pitanju cena gasa za Slovačku.

Slovački premijer je jedan od retkih zapadnih lidera koji su se susreli sa Vladimirom Putiom od početka rata u Ukrajini, koga je posetio u Moskvi u decembru 2024.

Novim paketom sankcija Brisel „pogađa u centar ruske ratne mašine", smatra Fon der Lajen.

To se postiže „ugrožavanjem bankarskog, energetskog i vojno-industrijskog sektora, kao i novim dinamičnim ograničenjem cena nafte", kaže nemačka političarka.

U junu, tokom predstavljanja predloga novog paketa sankcija, istakla je da je „cilj EU jasan: uspostavljanje potpunog i bezuslovnog primirja na 30 dana".

Evropska unija počela je da uvodi sankcije Rusiji od 23. februara 2022. godine, neposredno posle početka agresije na Ukrajinu.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]