Društvo
Evropska federacija novinara: Sloboda medija u Srbiji u vanrednom stanju, izdate preporuke vlastima Srbije i EU
Foto/ilustracija mediji pixabay
Uoči Svetskog dana slobode medija, Evropska federacija novinara (EFJ) objavila izveštaj misije Media Freedom Rapid Response (MFRR), koji sadrži alarmantne nalaze o pogoršanju stanja slobode medija u Srbiji.
Misija solidarnosti MFRR sprovedena je u Beogradu i Novom Sadu od 7. do 9. aprila, uz stalno praćenje, i ustanovila je stanje koje se može opisati kao vanredno i koje zahteva hitnu pažnju i akciju srpskih vlasti i EU, saopšteno je iz EFJ.
Iako kriza slobode medija traje već godinama, izveštavanje o tragičnom urušavanju nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu dovelo je do još većeg pritiska na novinare širom Srbije, uključujući mlade novinare i studente novinarstva, ocenjuje se u izveštaju.
Od cenzure, političkog pritiska, sve veće kontrole medija, neprekidnih kampanja blaćenja, zloupotreba tužbi i svakodnevnih pretnji po život – medijski radnici suočeni su sa neprijateljskim okruženjem u kojem počinioci – uključujući i državne vlasti i zvaničnike – deluju nekažnjeno, ističe se u dokumentu. Istrage o pretnjama, kada se i pokrenu, retko su efikasne, a još ređe se završavaju, te više služe kao formalnost nego kao iskren pokušaj da se obezbedi pravda i zaštita za novinare.
Sprečeni da obavljaju svoj uobičajeni posao, novinari su suočeni sa konstantnim napadima, odbijanjima pokušaja diskreditacije, što ide na štetu prava građana da budu informisani slobodno i nepristrasno.
Tokom misije solidarnosti, partneri MFRR-a su se sastajali sa novinarima iz privatnih i državnih medija, sindikatima i organizacijama civilnog društva. Delegacija se takođe sastala sa predstavnicima Republičkog javnog tužilaštva i srpske policije, kao i predstavnicima kancelarije Evropske unije u Beogradu, Saveta Evrope (CoE) i Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS).
Među nalazima MFRR-a nalaze se i ozbiljni propusti srpskih vlasti u zaštiti novinara, što je u suprotnosti sa zaštitom slobode izražavanja predviđene Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (EKLJP) i merilima iz Poglavlja 23 (Pravosuđe i osnovna prava) u okviru pregovora o pristupanju EU.
Ključne preporuke za vlasti Srbije, uključujući predsednika Srbije:
Prekinuti i osuditi sve javne napade na medije i novinare
Prekinuti sve nezakonite policijske akcije protiv medija, uključujući upade u redakcije
Zaustaviti nezakonitu upotrebu špijunskog softvera protiv novinara i civilnog društva
Obezbediti adekvatnu obuku za pripadnike policije i pravosuđa
Osigurati temeljnu i brzu istragu o napadima na medije i novinare, uključujući nerešena ubistva
Osigurati da novi proces izbora članova REM Saveta bude fer, nezavistan i transparentan, bez političkog uticaja
Obezbediti nezavisnost javnog servisa
Preporuke za Evropsku uniju:
Javno osuditi sve napade na novinare i predstavnike civilnog društva koji dobijaju pretnje, fizičke napade i pravne pritiske zbog svog rada
Javno i dosledno ispitivati vlasti Srbije o statusu istraga napada na novinare
Javno osuditi nezakoniti digitalni nadzor i korišćenje špijunskog softvera protiv novinara i organizacija civilnog društva, i podići to pitanje na visokim sastancima sa srpskim zvaničnicima, uključujući predsednika Srbije
Razmotriti obustavu pregovora sa srpskim vlastima o Poglavlju 23 dok se ne sprovedu suštinske i održive reforme u oblasti slobode medija, medijskog pluralizma i bezbednosti novinara
Media Freedom Rapid Response izražava spremnost da učestvuje u javnim konsultacijama i pruži podršku u jačanju slobode medija u Srbiji.
Misiju je predvodila Evropska federacija novinara (EFJ), a pridružili su se i predstavnici organizacija ARTICLE 19 Europe, Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), Free Press Unlimited (FPU), Međunarodni institut za štampu (IPI), kao i Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT). Misija je koordinisana uz podršku Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).
Izveštaj je nastao kao zajednički napor svih organizacija koje su učestvovale u misiji, ističe se u saopštenju.