Društvo
Reporteri bez granica: Iluzija napretka slobode medija
Pixabay/Ilustracija
Napredak Srbije na globalnoj listi indeksa slobode medija za dva mesta, na 96.poziciju od 180 zemalja, predstavlja iluziju, jer je rezultat pada indeksa u drugim zemljama, ocenio je danas u saopštenju dostavljenom FoNetu šef Deska Reportera bez granica (RSF) za Evropsku uniju i Balkan, Pavol Salaj,
S obzirom na pad srpskog rezultata (za 0,92 poena, na 53,55 poena na skali od 0 do 100), jasno je da je sloboda medija u zemlji dodatno pogoršana, ukazao je Salaj.
Kako je predočio, rezultat Srbije dostigao je zapravo najniži nivo u 23-godišnjoj istoriji indeksa slobode medija.
Srbija ostaje pretposlednja po rangu u zoni EU-Balkana, koja obuhvata 40 zemalja, precizirao je Salaj.
Prema njegovim rečima, Srbija ostaje svrstana u kategoriju zemalja sa “teškom” situacijom kada je reč o slobodi medija, što je druga najgora kategorija od ukupno pet.
Pad slobode medija u Srbiji uzrokovan je političkim i pravnim faktorima, smatra Salaj i objašnjava da se to može pripisati naporima vladajuće stranke da uguši nezavisno novinarstvo političkim napadima, zloupotrebom tužbi (SLAPP tužbe) i proizvoljnim nadzorom.
Kako je napomenuo, proizvoljna policijska racija 2025. godine u nevladinoj organizaciji CRTA, koja vodi sajt za proveru činjenica Istinomer, potvrđuje ovaj veoma opasan trend.
Zloupotreba organa za sprovođenje zakona, koja ima za cilj zastrašivanje i diskreditovanje kritičara, podseća na autoritarne prakse režima Slobodana Miloševića iz 1990-ih, ukazao je Salaj.
Javnog servisa da izveštava nezavisnije naišli su na snažan otpor vlade, podsetio je on i ocenio da je Srbija u tom pogledu "deo šireg trenda na Balkanu, koji se primećuje i u Albaniji, BiH i na Kosovu".
S druge strane, srpske vlasti su podstakle nekontrolisano širenje ruske propagande, pri čemu je RT Balkan pokrenuo svoj TV kanal krajem 2024. godine, naglasio je Salaj.
Pored toga, indeks za 2025. još ne obuhvata brojne prekršaje koji su se dogodili u prvim mesecima godine, "fizičke napade, pokušaje blokade medija, verbalne napade od strane političara SNS i aktivista bliskih režimu".
političkom neprijateljstvu i zahvaljujući podršci javnosti, nezavisni mediji su tokom 2024. pokazali snagu i otpornost u krizi, što je sprečilo još veće štete po slobodu medija u Srbiji, zaključio je Salaj.