Društvo
Policija da zaštiti novinare
kamera mediji/pixabay ilustracija
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) apelovala je danas na pripadnike policije da reaguju odmah i odlučno u slučajevima očiglednog i dokumentovanog nasilja nad novinarima, kako bi se identifikovali napadači i sprečili novi napadi.
U utorak uveče je, tokom izveštavanja sa protesta ispred sedišta Srpske napredne stranke (SNS) u Novom Beogradu, novinara Političkog globusa Srbije Darka Simića je fizički napao jedan od prisutnih, iz grupe članova i simpatizera SNS. Simić se obratio policijskom inspektoru, koji je snimio incident, ali je odbio da interveniše, niti je pozvao nadležne operativce da legitimišu i privedu napadača. Umesto toga je uputio Simića da ode u policijsku stanicu i podnese prijavu. O incidentu je odmah obaveštena kontakt tačka u Trećem osnovnom javnom tužilaštvu, uz dostavljanje video-snimaka napada.
Očekujemo hitnu reakciju tužilaštva i Ministarstva unutrašnjih poslova, brzu i efikasnu istragu, i odgovarajuće sankcionisanje počinioca, saopštio je ANEM. Ocenjeno je da napad na Simića simbolično oslikava odnos SNS i vlasti prema javnom interesu i objektivnom informisanju. Zbog toga je ključno da nadležni organi, pre svega policija, zaštite novinare i druge medijske radnike u takvim situacijama, a da institucije sistema efikasno sankcionišu one koji ugrožavaju ustavno pravo građana da budu informisani o događajima od javnog značaja, poručili su iz ANEM