Društvo

Odbor prihvatio primenu zakona

FOTO: Boom93 / N.Stojićević

FOTO: Boom93 / N.Stojićević

Skupštinski Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo usvojio je danas Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima i odlučio da ga predloži Skupštini Srbije za usvajanje.

Za zakonski predlog, koji je podnela Vlada Srbije, glasalo je 10 od 11 prisutnih članova Odbora. Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković ocenio je na sednici da je Predlog zakona o udžbenicima veoma važan za državu i obrazovanje u celini, sa osnovnim ciljem da se dodatno unapredi kvalitet obrazovanja i vaspitanja kroz očuvanje i razvoj ličnog i nacionalnog identiteta. On je naglasio da je, osim izmena postojećih odredbi, cilj zakona razvoj svesti i osećanja pripadnosti Republici Srbiji. Na ovaj način nastavljamo da doprinosimo razvijanju i očuvanju nacionalne svesti i kulturne baštine, rekao je Stanković.

Ukazao je da se predloženim zakonom uvode udžbenici od nacionalnog značaja za osnovne škole za predmete: Srpski jezik, Srpski jezik i književnost, Svet oko nas, Priroda i društvo, Istorija, Geografija, Muzička i Likovna kultura. Stanković je naveo da će udžbenike od nacionalnog značaja pripremati javni izdavač koji raspisuje javni poziv za izbor autora za pripremu udžbenika za 1. i 5. razred osnovnih škola u roku od 30 dana od dana stupanja zakona na snagu, a za ostale razrede najkasnije 18 meseci pre početka školske godine u kojoj ti udžbenici počinju da se koriste.

Stanković je rekao da će korišćenje udžbenika u osnovnoj školi biti sukcesivno i da će za učenike 1. i 5. razreda početi u školskoj 2026/27.godini, za učenike 2. i 6. razreda u školskoj 2027./28. a za učenike 3. i 7. razreda u školskoj 2028/29. godini, a za učenike 4. i 8. razreda u školskoj 2029/30. godini. Predlog zakona, po njegovoj oceni, podstiče multikulturalnost i jača sistemsku brigu o očuvanju jezika, kulture i identiteta nacionalnih manjina, naglasivši da su udžbenici na jezicima nacionalnih manjina od posebnog značaja za nacionalne manjine. Navodeći da, u cilju obezbeđivanja transparentnosti i dostupnosti udžbenika svim učenicima pod jednakim uslovima, Predlog zakona propisuje mogućnost utvrđivanja najviše maloprodajne cene udžbenika koju svake godine utvrđuje sedmočlana komisija, a koju čine stručnjaci i predstavnici relevantnih institucija. "Uvažajući potrebe dece, glasove roditelja i mišljenje stručnjaka u cilju očuvanja zdravlja i dobrobiti dece, Predlog zakona predviđa maksimalnu masu udžbenika, pri čemu se masa određuje u zavisnosti od razreda i nedeljnog fonda časova", rekao je ministar prosvete.

U diskusiji o Predlogu zakona poslanik Zeleno levog fronta Đorđe Pavićević je rekao da se Zavod za udžbenike koristi kao neka vrsta "partijske ekspoziture" i da ukoliko se želi pomoći Zavodu, mora se oslobodii političkog i partisjkog uticaja. S obzirom na to da ste jednu čitanku od 100 strana štampali tri do četitri godine, slutimo kako će ovo da izgleda, rekao je Pavićević. Poslanik Jedinstvene Srbije Života Strarčević je rekao da će ta stranke podržati predloženi zakon, koji je prema njegovoj oceni, dobar korak uvođenja reda na tržištu udžbenika, a Pavićevića proglasio ideologom "blokaderske politike", kojom je indoktrinirao svoj Fakultet političkih nauka i optužio ga da nije dozvolio studentima da studiraju. Replicirajući Starčeviću, Pavićević je ocenio da bi država trebalo da čuva obrazovni sistem, a ne da čitavu jednu generaciju pobuni, pošto su studenti napadnuti ispred svog fakulčteta. Pavićević je dodao da bi učenici trebalo da uče da misle, a ne da ih se kroz udžbenike indoktrinira i ne bi trebalo da prođu intervencije koje ideološki legitimišu jednu vladavinu. Samostalni poslanik Edin Numanović je pohvalio to što predloženi zakon tretira pitanje dece nacionalnih manjina, što je ocenio iskorakom koji vodi ka normalizaciji i najavio da će Stranka pravde i pomirenja podržati zakon.

Narodna poslanica Narodnog pokreta Srbije Ana Jakovljević izjavila je da predloženi zakon mora biti povučen iz procedure, ako je cilj reforma obrazovanja. Ona je ocenila da ukoliko zakon bude usvojen Srbija će se suočiti sa arbitražom i naglasila da su udžbenici imperativ i postavila pitanje relevantnosti Zavoda za udžbenike. Jedino što ovde želite je da opet zavučete prste u džepove građana, rekla je Jakovljević i pozvala vlast da se odgovorno posveti kvalitetu udžbenika. Predsednik Odbora za obrazovanje Marko Alagić je rekao da su "blokaderi uništili čitavu jednu generaciju" i da je deo profesora, dekana i rektora učinio zločin nad decom. On je istakao da je prethodno i prošla vlast uništila obrazovanje, na šta mu je Jakovljević odgovorila da sadašnja vlast već 13 godina vlada i da je za to vreme mogla ispraviti propuste.