Moj grad
Kakvo je stanje u gradu na 38 stepeni?

Foto: J. Milenković
U Požarevcu je danas u 14 časova izmerena temperatura od 38 stepeni Celzijusa, a najugroženiji u ovakvim uslovima su radnici koji rade na otvorenom pre svega građevinski radnici i putari, koji su često bez ikakve zaštite od sunca.
Kako se radi u Požarevcu?
Ekipa Boom 93 obišla je jedno od gradilišta u gradu, ali na terenu nije zatekla nijednog radnika. Iako to nije uobičajena pojava, stručnjaci podsećaju da svaki radnik ima pravo da odbije da radi na otvorenom tokom najtoplijeg dela dana – naročito kada je temperatura viša od 36 stepeni.

„Bez obzira na to da li imaju adekvatnu zaštitu, radnici ne moraju da rade na suncu između 12 i 16 časova. Poslodavci su dužni da obezbede alternativne zadatke u hladu ili zatvorenom prostoru u tom periodu“, poručuju iz sindikalnih organizacija.
U praksi, međutim, često se dešava da radnici nemaju ni osnovnu opremu – kao što su šeširi sa obodom i pamučna garderoba. Mnogi poslodavci ne poštuju preporuke o zaštiti radnika, iako su one jasno definisane od strane nadležnih institucija.
Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja podsećaju da su još pre nekoliko godina izdali smernice za rad na otvorenom tokom visokih temperatura. Preporučuje se izbegavanje teških fizičkih poslova na suncu između 11 i 16 časova, kao i obezbeđivanje vode, hlada, češćih pauza i edukacije zaposlenih o simptomima sunčanice, toplotnog udara i iscrpljenosti.
Zbog ekstremnih vremenskih uslova, sudovi u Požarevcu danas rade skraćeno do 14 časova, ali su dežurne službe i dalje aktivne. Gradska uprava i ostala lokalna javna preduzeća rade po uobičajenom rasporedu.
Lekari upozoravaju da izlaganje direktnoj sunčevoj svetlosti može imati ozbiljne posledice po zdravlje, kao što su dehidracija, iscrpljenost, toplotni udar, pa čak i smanjenje radne sposobnosti i povećanje rizika od povreda na radu.
U ovakvim situacijama, odgovornost je pre svega na poslodavcima, koji su zakonski obavezni da primene sve preventivne i zaštitne mere za bezbedan rad svojih zaposlenih.
Bez cisterne u centru grada
Pristup vodi veoma je važan pri visokim temperaturama.
U centru grada, odnosno u Tabačkoj čaršiji, nije postavljena cisterna sa vodom, gde bi se građani mogli okrepiti.
Četiri česme na Starom korzou su u funkciji, tako da se građani mogu umiti ili oprati ruke. Međutim, kada je u pitanju voda za piće, analize vode Zavoda za javno zdravlje Požarevac rađene u junu 2025. godine pokazale su da se u Požarevcu se od javnih česmi za piće može koristiti samo izvor na Čačalici kod Ekološkog doma.

Visoke temperature utiču i na životinje
Zbog visokih temperatura ugrožene su i ptice i napuštene životinje.
U centru grada naišli smo na golubove koji su vodu pronašli na mestu gde curi iz cevi.

Na brigu o životinjama tokom letnjih vrućina usmerena je inicijativa „Kap dobrote”, koju je pokrenulo Udruženje Odgovornost prema sebi i svakome u sistemu (OPSISUS).
Naime, u okviru ove inicijative, na više lokacija u gradu postavljeno je tridesetak jasno obeleženih činija sa vodom za napuštene životinje i ptice.
Činije su postavljene pored različitih lokala, uz saglasnost njihovih vlasnika, u više ulica, kao i na zelenim površinama. Nalaze se u Ulici Čede Vasovića, Svetosavskoj, na zelenoj površini preko puta Železničke ambulante, u centru grada, Šumadijskoj, Ulici Jovana Šerbanovića, u Pasažu Parma, kao i na tri lokacije na Čačalici.
peja kostolac
24.7.2025. 15:38
Kakvo je stanje u gradu na 38 stepeni? NAPREDNO