Društvo
Svetski dan međunarodne pravde
Pixabay/ilustracija pravda
Svetski dan međunarodne pravde ili međunarodni dan pravde, obeležava se 17. jula svake godine. Ovaj datum predstavlja godišnjicu usvajanja Rimskog statuta kojim je osnovan Međunarodni krivični sud.
Međunarodni dan pravde obeležava se od 2003. godine i podseća nas koliko je važna uloga međunarodne krivične pravde i predstavlja podršku Međunarodnom krivičnom sudu.
Ovaj dan ističe značaj odgovornosti pred zakonom za ozbiljne međunarodne zločine, uključujući genocid, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
O ovim temama se i dalje priča u regionu. Podsetimo, 11. jula je obeleženo 30 godina od genocida u Srebrenici.
Međunarodni dan pravde služi kao podsetnik za vrednost doprinosa međunarodne pravde kada je u pitanju očuvanje mira i bezbednosti, kao i prevencija mogućih zlodela. To je dan kada se ponovo ističe globalna posvećenost pravdi, vladavini prava i zaštiti ljudskih prava.
Takođe promoviše cilj Međunarodnog krivičnog suda da ostvari pravdu za žrtve i spreči moguće prekršaje međunarodnog prava.
Međunarodni krivični sud sa sedištem u Hagu predstavlja prvi sud koji ima ovlašćenje da poziva pojedince na krivičnu odgovornost za njihove postupke, a ne države ili organizacije, pri čemu se od država članica zahteva da se liše slobode oni kojima su izdate poternice Međunarodnog krivičnog suda.
Rimski statut je sporazum iz 1998. godine koji definiše pravila po kojima Međunarodni krivični sud funkcioniše.
Ovaj statut je potpisalo 137 država, što označava njihovu nameru da se učlane, dok je 125 država ratifikovalo statut, čime su ozvaničile svoje članstvo.
Od 125 država članica, tu se nalaze sve države Južne Amerike, skoro sve države Evrope i polovina afričkih država.