Društvo

Obeležava se 30. godišnjica genocida u Srebrenici: Sahrana sedam žrtava, u Beogradu osvanuo spomenik

FOTO:Al Jazeera Balkan/Screenshot

FOTO:Al Jazeera Balkan/Screenshot

U Memorijalnom centru Potočari danas se održava komemoracija i obeležava 30. godišnjica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

U Potočarima su i glavni haški tužilac Serž Bramerc i ambasador Japana u BiH Tašihiro Aiki, kao i brojni zvaničnici iz Federacije BiH.

U 12 časova zvaničnici su položili cveće na spomen obeležja i tako odali poštu srebreničkim žrtvama, a potom je održan održan verski obred.

U Memorijalnom centru danas će biti sahranjeno sedam identifikovanih žrtava genocida iz jula 1995. godine: Senajid (Husein) Avdić (1976), Hariz (Ramiz) Mujić (1976), Fata (Huso) Bektić (1928), Hasib (Adem) Omerović (1961), Sejdalija (Alija) Alić (1961), Rifet (Mustafa) Gabeljić (1964) i Amir (Ibrahim) Mujčić (1964).

Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini (IZ BiH) Husein-ef. Kavazović poručio je da mezarje na kojem stojimo govori i opominje da se mržnjom i osvetom može doći samo do zločina.

„Božije obećanje je istinito. Sve je do nas. Uzmemo li Boga za prijatelja, budemo li postojani u vjeri, postići ćemo ono što želimo, a to je mir. „, kazao je, između ostalog, Kavazović, prenosi Klix.

Brat najmlađe žrtve koja će ove godine biti ukopana rekao je za Oslobođenje da su osećaji preteški.

„Jer iako je 30 godina kasnije, emocije su, za mene koji sam doživio to je kao da se to danas dešava. Najvažnije je da nove generacije to pamte, da se ne zaboravlja jer svaki zaboravljeni genocid se ponavlja, rekao je Zejad Avdić za Oslobođenje.

Senajid Avdić imao je 19 godina kada je ubijen u genocidu u Srebrenci. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u blizini porodične kuće 2010. godine.

Kako se radilo samo o lobanji, roditelji su čekali da se pronađe bar još nekoliko kostiju da ih ukopaju. Na tridesetu godišnjicu genocida odlučili su da, ipak, ukopaju ono što je nađeno i obeleže njegov mezar na koji sada mogu da dođu.

U Federaciji BiH je danas, povodom Dana sećanja na genocid u Srebrenici, proglašen Dan žalosti.

Do danas je u Potočarima ukopano 6.765 žrtava genocida, a na drugim lokacijama, prema želji porodica, oko 250 osoba.

Komemorativni skup u Potočarima obezbeđuje Policija Republike Srpske, uz podršku ostalih bezbednosnih struktura u BiH.

Policijska uprava Zvornik saopštila je da se preduzimaju sve mere da skup u Srebrenici protekne mirno, a zbog bezbednosti svih učesnika zabranjena je upotreba dronova.

 
Munira Subašić, predsednica Udruženja majki Srebrenice i Žepe, zahvalila se svim zemljama koje su u Generalnoj skupštini UN-a glasale za rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

„Oni koji nisu, neka žive u mraku“, kazala je Subašić.

Ona je navela da je posle genocida ostalo više od 5.500 dece koja su ostala bez očeva ili majki i da mnoga od njih nemaju ni fotografiju kako izgledaju njihovi roditelji.

„Neki događaji u istoriji bacaju senku koja ostaje prisutna kroz generacije. Genocid u Srebrenici jedno je od najmračnijih poglavlja u kolektivnom pamćenju Evrope“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, prenosi RSE.

Ukazala je na dužnost očuvanja istine, kako bi buduće generacije znale šta se dogodilo.

Član Predsedništva BiH Denis Bećirović izjavio je da je prošlo je 30 godina od počinjenog genocida, koji je „kulmimacija barbarske agresije na međunarodno priznatu državu“.

Obraćajući se na komemoraciji u Potočarima, naglasio je da genocid nije bio istorijska slučajnost, nego da je planiran, finansiran i brutalno izvršen.

„Znam da mnog ni danas ne žele slušati o ulozi rukovodstva Srbije u genocidu. Moja obaveza je da o tome javno govorim. Agresija na BiH pokrenuta je iz Beograda. Bez vojne, logističke i finansijske podrške iz Beograda, ne bi bilo moguće izvršenje genocida u Srebrenici“, kazao je Bećirović

Visoki predstavnik Kristijan Šmit obratio se prisutnima iz Srebrenice.

„Ovde smo da odamo počast žrtvama genocida u Srebrenici. Odavanje počasti nije samo iskazivanje poštovanja prema naslijeđu žrtava, već i čuvanje dostojanstva žrtava“, rekao je on.

Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen istakla je da neki događaji u istoriji bacaju senku koja ostaje prisutna generacijama.

Fon der Lajen: EU nikada neće zaboraviti šta se dogodilo u Srebrenici
 
„Genocid u Srebrenici je takođe jedno od najmračnijih poglavlja u kolektivnom sećanju Evrope. Prošlo je trideset godina od ovih zločina. Danas želim da odam počast ubijenim bošnjačkim dečacima i muškarcima, njih 8.300, kao i onima koji se još uvek vode kao nestali. Dostojanstvenim sahranjivanjem nekih od poslednjih žrtava Srebrenice, izražavam i poštovanje prema majkama, suprugama i ćerkama čija tuga ne prestaje i koje se već tri decenije nose sa teretom gubitka“, rekla je Fon der Lajen.

„Danas odajem počast žrtvama genocida u Srebrenici. Naša je dužnost da se sećamo. Naša je dužnost da ustanemo i nikada ne skrenemo pogled kada se dovode u pitanje ljudska prava i potkopava dostojanstvo drugih, poručila je komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos u video objavi na mreži X.

Povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, ministar za evropska pitanja Francuske Benjamin Haddad pročitao je zvaničnu poruku predsednika Republike Francuske Emanuela Makrona, koji je uputio snažnu poruku sjećanja, priznanja i podrške Bosni i Hercegovini.

„Srebrenica ostaje trajna mrlja u kolektivnom sjećanju Evrope i celog svijeta. Ona nas obavezuje na istinu i pravdu“, naveo je predsednik Makron, prenosi Klix.

Istakao je da istina podrazumeva potpuno priznanje razmera zločina koji je, kako je rekao, bio motivisan etničkom mržnjom, te priznanje da međunarodna zajednica nije uspela da zaštiti civile u julu 1995. godine.

Genocid u Srebrenici jedna je od najmračnijih stranica evropske istorije, poručuju iz Saveta Evrope povodom 30. godišnjice genocida.

„U julu 1995. godine, pre 30 godina, hiljade muškaraca i dečaka ubijeno je isključivo zbog svoje etničke pripadnosti i religije. Pamtimo to i učimo iz toga“, poručuju iz Saveta Evrope putem društvenih mreža.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je povodom obeležavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici da je to tragedija koja je potresla svet i zauvek povezala njegovu zemlju Holandiju s Bosnom i Hercegovinom.

On je u videoporuci na komemoraciji podsetio da je kao premijer posetio Memorijalni centar u Potočarima i susreo se s majkama sinova koji nikada neće ostariti, prenosi Al Džazira.

Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske saopštilo je da na današnji dan Srebrenica mora ostati podsetnik na važnost zaštite mira, demokratije i ljudskog dostojanstva.

„Danas se sećamo žrtava genocida u Srebrenici, jednog od najtragičnijih događaja u novijoj istoriji. Republika Hrvatska izražava solidarnost sa porodicama žrtava i sa Bosnom i Hercegovinom, potvrđujući svoju posvećenost miru, pravdi i pomirenju. Srebrenica mora ostati trajni podsetnik na važnost zaštite mira, demokratije i ljudskog dostojanstva“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske na X mreži.

Ministarka spoljnih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger oglasila se povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, prenose Vijesti.ba.

„Genocid u Srebrenici podseća nas na ono što se može dogoditi kada međunarodna zajednica zakaže“, naglasila je ona.

Bivši nemački predsednik Joakim Gauk nalazi se na komemoraciji u Potočarima.

Na početku svog obraćanja izjavio je saučešće žrtvama genocida u Srebrenici, ali i podsetio sve prisutne na ulogu međunarodne zajednice koja 1995. godine u „sigurnoj zoni“ Srebrenice nije uspela da spasi 8.372 žrtve genocida počinjenog nad Bošnjacima.

Predsednik Parlamentarne skupštine Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) Pere Džoun Pons poručio je danas, povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, da je to bio najgori zločin u Evropi posle Holokausta, samo 50 godina posle završetka Drugog svetskog rata.

„Zločini koji su počinjeni u Srebrenici šokirali su ceo svet, a dogodili su se pred očima međunarodne zajednice“, naglasio je Pons.

„Navršilo se tri decenije od stravičnog zločina u Srebrenici koji je od strane najviše međunarodne sudske instance kvalifikovan kao genocid. Pridružujem se svima koji obeležavaju Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici, uz duboki naklon žrtvama i iskreno saosećanje sa njihovim porodicama“, poručio je Milo Đukanović, bivši predsednik Crne Gore u objavi na mreži X.

Mitropolit Mihailo i ove je godine došao na obeležavanje godišnjice genocida u Srebrenici kako bi iskazao svoje poštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama.

U Beogradu je danas osvanuo spomenik žrtvama genocida u Srebrenici, nezvanični memorijal koji je postavljen u širem centru grada. Za sada nije poznato ko je autor, prenosi RSE.

Istovremeno, prekrečen je grafit u Beogradu na kojem je na engleskom jeziku pisalo „Jedini genocid na Balkanu bio je nad Srbima“.