BBC News

'Veliki, prelepi zakon': Trampova velika pobeda nosi rizike u budućnosti

Tramp

Tramp

Predlog zakona pomaže predsedniku da ispuni obećanja, ali takođe sadrži i političku opasnost, piše Entoni Zurčer.

Tramp
Getty Images

Donald Tramp je postigao prvu veliku zakonodavnu pobedu u drugom predsedničkom mandatu.

„Veliki, prelepi zakon", kako ga on naziva, obiman je paket koji obuhvata mnoge ključne elemente njegove političke agende i ispunjava obećanja koja je dao tokom izborne kampanje.

Međutim, taj zakon takođe sadrži i klicu političke opasnosti za predsednika i njegovu stranku.

To što su Tramp i njegov tim uspeli da provedu zakon kroz Kongres, uprkos tesnoj većini u Predstavničkom domu i Senatu, predstavlja značajno dostignuće.

Njegov uspeh zahtevao je da on i njegovi saveznici pridobiju, kako konzervativce iz njihove Republikanske stranke koji su bili rešeni da smanje državnu potrošnju, tako i članove koji su bili oprezni prema smanjenjima socijalnih programa.

Kada je ova sednica Kongresa počela u januaru, postojale su sumnje čak i u to da li će republikanci u Predstavničkom domu uspeti da se dogovore o vraćanju kongresmena Majka Džonsona na mesto predsednika tog tela, a kamoli da usaglase velike zakonske predloge.

Ipak, dogovor je postignut - kako u Predstavničkom domu, tako i među republikancima u Senatu.

Paket potrošnje koji je odobren usmerava oko 150 milijardi dolara u nova ulaganja za bezbednost granica, prihvatne centre i službe za imigracionu kontrolu.

Još 150 milijardi dolara namenjeno je vojnim troškovima, uključujući i predsednikov program protivraketne odbrane poznat kao „zlatna kupola".

Međutim, najveći brojevi kriju se u poreskim olakšicama koje ovaj zakon predviđa - one će iznositi više od 4,5 biliona dolara u narednih 10 godina.

Deo tih olakšica potiče još iz Trampovog prvog mandata i trebalo je da istekne, ali se ovim zakonom učvršćuju kao trajne.

Druge, poput ukidanja poreza na napojnice i prekovremeni rad, bile su predizborna obećanja za 2024. godinu i stupaju na snagu do 2028.

Sve ovo vodi ka ogromnom novom zaduživanju SAD.

Bela kuća tvrdi da će poreske olakšice podstaći ekonomski rast, koji će, zajedno sa prihodima od carina, doneti dovoljno novca da se nadoknadi gubitak.

Ali nezavisne procene predviđaju da će ovaj zakon dodati više od tri biliona dolara novog duga Amerike.

Tramp
Reuters

Kao što su kritičari poput republikanskog senatora Renda Pola iz Kentakija istakli, zakon omogućava vladi da izda do pet biliona dolara novog duga što, po njihovom mišljenju, ne bi bilo potrebno ako Bela kuća zaista veruje u njena budžetska predviđanja.

Pol i drugi, uključujući i milijardera Ilona Maska, upozoravaju da će ovaj ogroman dug postati opterećenje za vladu, jer će plaćanje kamata potisnuti ostale vidove potrošnje i dovesti do povećanja kamatnih stopa.

Upozoravaju da se bliži fiskalni krah.

Još jedan senator koji je glasao protiv zakona, Tom Tilis iz Severne Karoline, imao je drugačije upozorenje za Trampa i njegovu stranku.

U oštrom govoru u Senatu, optužio je predsednika da je prekršio obećanje biračima, navodeći da zakon sadrži smanjenja programa socijalne zaštite u vrednosti od oko 1 bilion dolara - programa zdravstvenog osiguranja za siromašne.

„Republikanci su na ivici da naprave veliku grešku u vezi sa zdravstvenom zaštitom i izdaju obećanje", rekao je Tilis, dodajući da će više od 660.000 ljudi u Severnoj Karolini ostati bez programa socijalne zaštite.

Godinu dana pošto je Donald Tramp uspeo da ostvari značajan uspeh među radničkom klasom u Americi, uključujući i pripadnike manjina koji tradicionalno podržavaju Demokratsku stranku, njegov novi zakon dovešće do toga da gotovo 12 miliona Amerikanaca izgubi pokriće kroz program socijalne zaštite u narednih 10 godina, prema procenama nezavisne Kancelarije za budžet Kongresa.

Demokrate se već pripremaju za ofanzivu na republikance, tvrdeći da je reč o zakonu koji ukida socijalne usluge kako bi se obezbedile poreske olakšice za najbogatije Amerikance.

Iako ti rezovi neće stupiti na snagu sve do izbora za Kongres sledeće godine, Demokratska stranka će pokušati da podseti glasače na posledice odluka koje su Republikanci doneli u prethodnih nekoliko nedelja.

U međuvremenu, Tramp se priprema za svečano potpisivanje zakona, planirano za 4. jul - Dan nezavisnosti Amerike.

Tom prilikom će istaći sposobnost da vlada ne samo preko izvršnih uredbi, već i kroz donošenje zakona u Kongresu.

Ali borba da se uoče dobre strane ovog zakona, kao i njegove posledice tek počinje.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu.

Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]