BBC News
Privođenja i blokade širom Srbije, pomilovani optuženi za napad na studentkinju u Novom Sadu
Privođenja u Beogradu
Policija je objavila da je tokom noći i jutra privedeno 79 ljudi, posle nasilja i haosa na ulicama u Beogradu. Protiv studenata upotrebljena brutalna i prekomerna sila, kažu pravnici.
Policijske snage ispred fakulteta, žardinjere i kontejneri na ulicama.
Jake policijske snage su ispred Pravnog fakulteta u četvrtak ujutru nastavile privođenja, posle noći nereda u kojima su desetine studenata odvedene u pratnji policije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su pripadnici policije tokom prethodne noći „proverili identitete 1.297 osoba, dok je 79 osoba dovedeno do službenih prostorija".
Od toga su 72 demonstranta dovedena zbog prekršaja, a sedam zbog postojanja sumnje da su izvršili krivična dela, dodaje se u saopštenju.
Među privedenim je bila i profesorka Biološkog fakulteta Biljana Stojković, nekadašnja narodna poslanica, koja je kasnije puštena na slobodu.
Nasilje i jake policijske snage na ulicama koje su potiskivale demonstrante sa blokada obeležile su četvrtu noć građanske neposlušnosti u Srbiji.
„Policija je večeras (2. jul) pokušala da uđe u zgradu Pravnog fakulteta i time narušila autonomiju univerziteta", objavili su studenti na nalogu Pravni u blokadi.
Svi su pušteni, uz prekršajne prijave, potvrdio je advokat Jovan Rajić za BBC na srpskom.
Policija je postupala prema osobama koje su postavljala kontejnere, ograde, klupe, žardinjere i druge prepreke na raskrsnici i privela je 23 osobe, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
MUP nije odgovorio na pitanja BBC o navodima o prekomernoj upotrebi sile ispred Pravnog fakulteta u Beogradu.
Demantovali su da je policija ušla u zgradu fakulteta.
„Ni u jednom trenutku (policija) nije ušla u prostorije fakulteta, poštujući autonomiju univerziteta", saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Dodali su da je samo na tom mestu u četvrtak uveče privedeno 23 ljudi, dok su studenti objavili da je 40 njihovih kolega odvedeno u stanicu.
O navodima o prekomernoj upotrebi sile nad demonstrantima pročitajte u posebnom tekstu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao 3. jula da je „veoma zadovoljan" zbog „profesionalnog delovanja" policije u uklanjanju blokada.
„Bukvalno su s minimalnom upotrebom sile reagovali na sve napade i provokacije
„Nadam se da će nastaviti s velikom uzdržanošću da postupaju i da s minimalnom upotrebom sile obezbede pravni poredak", kazao je Vučić.
Studenti u blokadi su najavili blokadu Beograda u petak od 7 ujutru.
Pomilovani optuženi za napad na studentkinju u Novom Sadu
Ministarstvo pravde dostavilo je 2. jula Osnovnom sudu u Novom Sadu odluku predsednika Srbije Aleksandra Vučića o pomilovanju kojom su četvorica okrivljenih aktivista Srpske napredne stranke, koji se terete za napad na studente u januaru, oslobođeni krivičnog gonjenja za više nasilnih krivičnih dela, naveo je Sud, a prenosi televizija N1.
Prema toj odluci, K. S. (30) iz Sremskih Karlovaca oslobođen je gonjenja za krivična dela teška telesna povreda i nasilničko ponašanje.
Odluka obuhvata i R. D. (22), B. N. (22) i D. N. (22) koji su takođe oslobođeni krivične odgovornosti za slična dela, uključujući teške telesne povrede i nasilničko ponašanje.
U noći 28. januara, studentkinja iz Novog Sada povređena je u napadu ispred prostora Srpske napredne stranke u ovom gradu. Njoj je od udaraca koje je zadobila dislocirana vilica.
Napad je doveo do neopozive ostavke predsednika Vlade Srbije i lidera SNS Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića.
'Protiv studenata upotrebljena brutalna i prekomerna sila': profesori
Protiv studenata i građana koji pribegavaju nenasilnim oblicima građanske neposlušnosti, upotrebljena je brutalna i prekomerna sila, saopštili su u otvorenom pismu nastavnici i saradnici Pravnog fakulteta u Beogradu.
„Tim činom je, istovremeno, na najgrublji način povređena i Ustavom zagarantovana autonomija univerziteta."
Podsetili su da je ovo drugi put u istoriji da se na stepenicima i ulazu u zgradu tog fakulteta pojavljuje toliki broj uniformisanih, naoružanih ljudi.
„Prvi put se to dogodilo 1941, kada su našu zgradu zauzele i koristile trupe Vermahta."
Zatražili su hitnu i javnu reakciju pravosudnih organa, momentalno obustavljanje svake represije prema studentima i građanima, poštovanje nepovredivosti prostora Univerziteta i utvrđivanje odgovornosti svih koji su naredili i sprovodili nasilje, a pre svih ministra unutrašnjih poslova i direktora policije.
https://www.facebook.com/BBCNewsnasrpskom/videos/1231458878451834
Privođenja su nastavljena i u Novom Sadu, gde je takođe došlo do incidenata sa policijom, koja je u opremi za razbijanje demonstracija potiskivala ljude sa blokada u glavnim ulicama.
Policija je pola sata iza ponoći u četvrtak počela da potiskuje građane okupljene na jednoj od najčešće blokiranih raskrsnica kod Futoške pijace.
Jednoj devojci je oko ponoći pozlilo tokom razbijanja blokada na Bulevaru cara Lazara.
„Pripadnici odreda Žandarmerije i Policijske uprave Novi Sad odmah su pozvali ekipu Hitne pomoći, koja je došla u kratkom roku, ali je devojka odbila lekarsku pomoć", naveo je MUP u saopštenju, a preneo portal 021.
Iste slike mogle su se videti i u drugim gradovima, gde su policijske snage i žandarmerija pokušavali da uklone mobilne i statične blokade sa ulica.
Međutim, kako bi prošli, na nekoliko mesta demonstranti bi vratili kontejnere i žardinjere na ulice i nastavili blokade.
Akcije policije usledile su svega nekoliko sati posle saopštenja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu da su blokade saobraćaja suprotne Ustavu i zakonima Srbije, zbog čega su nadležni ovlašćeni da reaguju.
Vlast u Srbiji treba da „poštuje slobodu izražavanja i slobodu na mirno okupljanje", objavila je Kancelarija za ljudska prava Ujedinjenih nacija.
„Pažljivo pratimo situaciju u Srbiji nakon izveštaja o nasilju, uznemiravanju i proizvoljnom hapšenju demonstranata.
„Pozivamo na mere koje će izgraditi poverenje kako bi se otvorio put za obnovu društvenog dijaloga", saopštila je Kancelarija za ljudska prava na društvenoj mreži Iks.
Od Novog Sada do Niša demonstranti su organizovali statične i mobilne blokade u znak protesta protiv nasilja na mirnom protestu „Vidimo se na Vidovdan" 28. juna u Beogradu.
Studenti i okupljeni na blokadama zahtevaju raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, raspuštanje okupljenih u Pionirskom parku u Beogradu koji se predstavljaju kao studenti koji žele da uče i oslobađanje privedenih akademaca.
Incidenti u Nišu, Novom Pazaru...
Policija je saopštila da su incidenti zabeleženi i u Nišu i Novom Pazaru „gde je određeni broj lica priveden zbog narušavanja javnog reda i mira i počinjenih krivična dela".
U Nišu je privedeno više ljudi, koji su uglavnom kasnije pušteni.
Među njima je bio i niški muzičar Mitar Zorić koji je, kako navode studenti u blokadi, zbog „povreda zadobijenih tokom brutalnog postupanja policije prilikom privođenja" primljen u Univerzitetski klinički centar, prenose Južne vesti.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]