Društvo
Eskalacija krize na univerzitetima: "Privid da se dešava nastava odgovara samo vlastima"
FOTO: A. Stepanović
Šta će biti sa blokadama, a šta sa nastavom na fakultetima? U eskalaciji krize na Univerzitetima u kojoj vlast ne pokazuje spremnost da doprinese rešenju, na velikom broju fakulteta studenti i profesori razgovaraju kako do se dođe do ispunjenja zahteva i povratka na nastavu, dok se na nekim fakultetima bez saglasnosti studenata u blokadi uvodi onlajn nastava. Predsednik države još jednom sa nacionalne frekvencije optužuje profesore da su počinili zločin i razorili obrazovni sistem.
Nisu budući pravnici došli da sude ili da presuđuju, već da s profesorima razgovaraju o slučaju blokada. A bilo je u amfiteatru Pravnog fakulteta i studenata za i protiv blokada, bilo je i profesora za i protiv blokada.
"Tu se vrlo jasno pokazalo da je većina studenata i dalje za to da se ovakav vid borbe nastavi i reći ću vam ono što je većina profesora rekla, a to je da su spremni da se žrtvuju kao što smo i mi svi spremni da se žrtvujemo dokle god se zahtevi ne ispune", kaže Tijana Knežević.
Interesantno je da se posle tog sastanka na društvenim mrežama pojavila informacija da je blokada završena i da je na Pravnom fakultetu počela onlajn nastava.
"Ja to moram da demantujem, to je daleko od istine i onlajn nastava još uvek nije opcija kod nas, o tome se zapravo nije ni govorilo", kaže Knežević.
Govorilo se o platformi koju je Univerzitet u Beogradu predložio kao rešenje za izlazak iz krize i o tome se razgovara i na drugim fakultetima.
"Jedan deo nastavnika na Filozofskom fakultetu strahuje da bi ta vrsta vraćanja na nastavu u stvari smanjila pritisak, zato što mi nemamo razloga da verujemo da ovaj režim želi autonoman Univerzitet na kome se neguje i kritička misao", kaže profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Lidija Radulović.
Režimu je, kažu, stalo samo do kreiranja slike da su fakulteti kao proradili, iako vlast može da stabilizuje situaciju i ponudi rešenja koja neće oštetiti studente.
"Država je učinila sve da produbi nepoverenje između sebe i akademske zajednice i po meni, ako država želi da ide ka rešenju, represija nije put. To neko šminkanje, privid da se dešava nastava to je nešto što vlasti odgovara, to suštinski ne odgovara akademskoj zajednici", kaže profesorka Ivanka Popović.
A predsednik države i dalje o obojenoj revoluciji, pa najavljuje promene obrazovnog sistema i optužuje profesore da su počinili zločin.
"Ono što je profesor Čedomir Antić rekao da nam Nemci tokom Drugog svetskog rata nisu ovako razorili obrazovni sistem, ako što su ovi za prethodnih šest meseci uradili, to je potpuna istina, bukvalno potpuna istina. Sad su oni svojim neradom, javašlukom, neodgovornošću otvorili vrata da stvari u Srbiji na različite načine menjamo i menjaćemo", rekao je predsednik Aleksandar Vučić.
A iz šatora u Pionirskom parku stiže poruka da studenti koji žele da uče očekuju da od početka juna svi blokirani fakulteti počnu sa nastavom.