BBC News

'Nema prečica u pristupanju EU': Kaja Kalas u prvoj zvaničnoj poseti Srbiji

Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku

Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku

Visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku sastala se u Beogradu sa predstavnicima vlasti, opozicije, ali i studenata.

Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku
BBC/DEJANA VUKADINOVIĆ
Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku u Beogradu, u prvoj zvaničnoj poseti

Dok novac predviđen Planom rasta Evropske unije za Zapadni Balkan kasni, a nekoliko srpskih kompanija je stavljeno na listu evropskih sankcija, Beograd je posetila Kaja Kalas, šefica EU diplomatije.

Visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku bila je u Srbiji prvi put pošto je kritikovala odluku predsednika Aleksandra Vučića da u Moskvi prisustvuje obeležavanju Dana pobede 9. maja.

Kalas je razgovarala sa predstavnicima vlasti, opozicionih parlamentarnih stranaka, kao i sa studentima koji mesecima blokiraju fakultete i protestuju zbog novosadske tragedije u kojoj je stradalo 16 ljudi.

Jasno joj je, poručila je nekadašnja estonska premijerka, da je strateški cilj Srbije članstvo u EU, ali „reforme moraju da budu realne, a ne samo da se štikliraju stavke na papiru".

„Naglašavam da treba da vidimo i dela koja će slediti te reči.

„Nema prečica za pristupanje i mora da dođe do pravog napretka, a koraci koji slede su jasni: medijske slobode, suzbijanje korupcije i izborne reforme", rekla je Kalas novinarima.

Beograd već 13 godina ima status kandidata u EU i deceniju vodi pregovore o pristupanju, ali reforme su spore.

Vučić je i tokom poslednjeg odlaska u Brisel optimistično poručio da bi do „velikih promena moglo da dođe vrlo brzo", ali do sada nije bilo vidljivih pomaka.

Srbija od decembra 2021. nije otvorila nijedan set pregovaračkih poglavlja, iako Evropska komisija u izveštajima preporučuje da je spremna na taj korak.

Dijalog s Prištinom jedan od preduslova

Kalas nije imala zajedničku konferenciju sa srpskim zvaničnicima, što je uobičajena praksa njenih kolega.

Samostalno je govorila pred novinarima gde se šturo i diplomatski osvrnula na teme sastanaka.

Pomenula je dijalog Beograda i Prištine koji već duže vreme tapka u mestu, ali je rekla da joj je sledeća destinacija Kosovo i da će tada više o govoriti o toj temi.

„Vreme je da se pusti prošlost, a okrene budućnosti", poručila je Kalas, pozivajući članove pregovaračkog tima Beograda i Prištine u Brisel.

Dijalog Beograda i Prištine neophodan je za napredovanje na evropskom putu, poručila je briselska zvaničnica uoči posete Srbiji, dodajući da je sada trenutak da se strane „ponovo angažuju''.

Formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) ne samo da je dogovorena obaveza, već i preduslov za dalje napredovanje i bilo kakvu normalizaciju odnosa, naglasio je Vučić na Instagramu.

ZSO je dogovorena Briselskim sporazumom iz 2013, ali ni 12 godina kasnije nije osnovana.

Kaja Kalas sa predstavnicima vlasti
FONET
Kaja Kalas sa predstavnicima vlasti, među kojima je bila i Ana Brnabić predsednica Narodne skupštine

Stav o poseti Moskvi - nepromenjen

Kaju Kalas je 21. maja uveče na aerodromu sačekao Marko Đurić, ministar spoljnih poslova Srbije, a potom je razgovarala i sa predsednikom Vučićem.

Bio je to njihov prvi susret posle upozorenja „da se neće olako shvatiti" odlazak u Moskvu i susret sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Ton poruke kao da nije izbledeo, jer je delovalo da je što pre htela da se oslobodi poklona - buketa ruža boje njene haljine u kombinaciji sa belim.

„Izrazila sam moje viđenje i moj stav je jasan - ne razumem zašto je neophodno da se stoji rame uz rame sa čovekom koji vodi ovaj strašan rat.

„Predsednik Vučić je izneo njegove razloge i poglede", rekla je Kalas.

Srbija je uz Belorusiju jedina država u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji posle invazije na Ukrajinu 2022, a Beograd je često uzdržan kada se donose odluke kojima se kažnjava ruska ofanziva.

EU je najavila da će se na listi sankcija zbog rata u Ukrajini naći još 31 kompanija i pojedinci iz Srbije.

Nekoliko kompanija je već pod EU sankcijama.

Marko Đurić i Kala Kalas
FONET
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova i Kaja Kalas, šefica EU diplomatije

Šefica EU diplomatije je tokom posete Beogradu iza zatvorenih vrata razgovarala sa Đurom Macutom, premijerom Srbije.

Sastanku su prisustvovali ministri spoljnih poslova i evropskih integracija Marko Đurić i Nemanja Starović, kao i Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine.

U pratnji i pomalo užurbano, ali ovog puta bez kiselog izraza na licu, Kalas je napustila zgradu parlamenta u strogom centru Beograda, dok se na licima pojedinih predstavnika opozicije mogao uočiti blagi osmeh.

Oni su je, kako je kasnije saopštio Borko Stefanović iz opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) detaljno uputili u aktuelna dešavanja u Srbiji.

Prošlo je više od pola godine od tragedije u Novom Sadu kada je stradalo 16 ljudi.

Studenti koji blokiraju fakultete od tada predvode proteste i traže odgovornost za pad nadstrešnice rekonstruisane novosadske Železničke stanice.

Trčali su i do Brisela, vozili bicikle do Starzbura, kako bi uputili Evropu sa dešavanjima u Srbiji.

Evropska političarka je slušala i o pritvorenim novosadskim aktivistima, optuženim za narušavanje ustavnog poretka.

Apleacioni sud u Novom Sadu je prethodno pustio u kućni pritvor troje od šestoro, ali je tu odluku kritikovao i sam predsednik Vučić.

Podržao je i ideju da aktivisti njegove stranke blokiraju Apelacioni sud sve dok četvorica osumnjičenih za prebijanje studentkinje ne budu na slobodi, što su mnogi protumačili kao pokušaj državnog udara.

„Mi u Evropi ne komentarišemo rad sudova jer oni moraju da budu nezavisni u radu.

„Jedan od EU principa jeste podela vlasti (zakonodavna, izvršna i sudska vlast) i očekujemo da taj stub poštuju države kandidatkinje", izjavila je.

Kaja Kalas sa predstavnicima opozicionih partija u Srbiji
FONET
Kaja Kalas sa predstavnicima opozicionih partija u Srbiji

Visoka zvaničica je ukazala na odgovornost Evropske unije za opadanje podrške evropskim integracijama u Srbiji, što ppokazuju ankete.

Svesna je da se zbog sporosti javljaju „frustracije".

„Nema napretka ako smo zaglavljeni našim procedurama donošenja odluka", poručila je Kalas.

U danu kada je govorila o evropskom putu Srbije, Albanija je otvorila i četvrti klaster u prestupnim pregovorima sa EU.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]