Društvo
Medijski zakoni uskoro u Skupštini, stručnjaci ne veruju da će izmene poboljšati stanje u medijima
Foto/ilustracija mediji pixabay
Tri medijska zakona juče su Ministarstvu informisanja predstavljena članovima radne grupe, novinarskim i medijskim udruženjima, a u najkraćem roku trebalo bi da se nađu u skupštinskoj proceduri. Vlast poručuje da će usvajanjem tih zakona biti ispunjen važan uslov za otvaranje klastera tri u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom. Stručnjaci sa druge strane sumnjaju da će izmene doprineti poboljšanju medijske situacije u zemlji.
Set medijskih zakona uskoro bi trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri. Najveće promene tiču se Zakona o javnim medijskim servisima, objašnjava profesor FPN-a u penziji Rade Veljanovski. Iako su poboljšane stvari koje se tiču rukovođenja, prema njegovom mišljenju, ključne stvari nisu izmenjene.
“Ono što je najviše trebalo da se promeni, na čemu smo najviše radili u radnoj grupi, a to je način finansiranja, nažalost, to uopšte nije promenjeno. Čak i sada najnovije odredbe o kojima smo razgovarali upravo juče i koje će sada ući u proceduru. One ne poboljšavaju način finansiranja dva javna medijska servisa, što znači da će oni i dalje biti u problemu što se finansiranja tiče i da će dalje biti vezani na budžet države”, rekao je Veljanovski za Insajder.
Ministar informisanja Boris Bratina ocenjuje u emisiji Fokus na TV B92 da su izmene i dopune tri medijska zakona - Zakon o elektronskim medijima, Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o javnim medijskim servisima, dobro urađene.