Društvo
SafeJournalists: Napadi, privođenja i zabrane pristupa - sve žešći pritisci na novinare u Srbiji
kamera mediji/pixabay ilustracija
Mreža novinarskih udruženja "SafeJournalists" osudila je više incidenata u kojima su tokom i nakon "Svenarodnog sabora" vlasti u Nišu, tokom vikenda, targetirani i napadnuti novinari i snimatelji koji su izveštavali u interesu javnosti i zatražila identifikaciju i procesuiranje napadača.
"Fizičkim i verbalnim napadima bili su izloženi novinarka televizije Nova Ivana Marković i snimatelj Dejan Marković, kao i novinarka Južnih vesti Tamara Radovanović. Takođe, bez ikakvog osnova, priveden je i dopisnik australijskog radija SBS i doktorand Filozofskog fakulteta u Nišu, Nikola Doderović, dok je sa kolegom izveštavao sa događaja", navodi se u saopštenju.
Ivana Marković i Dejan Marković, kako je dodala ta mreža, napadnuti su u centru grada od strane dvojice muškaraca, koji su ih vređali, gurali i preko megafona pozivali da se sklone, dok je Tamara Radovanović napadnuta dok je snimala odlazak autobusa sa pristalicama vlasti.
"Napadač je pokušao da joj izbije telefon, a policija ju je, umesto da zaštiti, sklonila sa lica mesta - navodno da 'ne diže tenzije', dok protiv napadača nije preduzela mere. Ovo predstavlja novi slučaj propusta policije da zaštite novinare, čime je omogućeno drugim licima da ih napadaju i za to prođu nekažnjeno", piše u saopštenju.
Prema oceni te mreže, posebno zabrinjava i činjenica da nezavisnim novinarima nije bio omogućen ulaz na ograđeni prostor centralnog događaja u Nišu, jer su akreditacije dobijali "isključivo novinari bliski vlasti".
"Na taj način izvršena je diskriminacija medija kojima je onemogućeno da izveštavaju sa javnog skupa. Dodatnu uzbunu izaziva i privođenje Nikole Doderovića i njegovog kolege, koji su zadržani u policiji i ispitivani o motivima izveštavanja, bez ikakvog pravnog osnova, što predstavlja oblik zastrašivanja novinara", dodaje se.
Dan ranije, kako su naveli, uoči subotnjeg centralnog skupa, fizički je napadnut snimatelj televizije N1 Marjan Vučetić u selu Makovište, dok je pokušavao da snimi događaj u prisustvu predsednika Srpske napredne stranke (SNS) Miloša Vučevića, a napad je, prema njegovim rečima, započeo "predsednik mesne zajednice naočigled Vučevića".
Mreža "SafeJournalists" mreža zatražila je hitnu i efikasnu reakciju policije i tužilaštva, identifikaciju i procesuiranje svih napadača, a od Ministarstva unutrašnjih poslova da se "odmah prekine s praksom neopravdanog privođenja novinara, da osiguraju njihovu bezbednost na terenu i da se omoguće uslovi za njihovo nesmetano izveštavanje sa protesta i drugih javnih okupljanja".
"Neophodno je da nadležni organi pruže jasno objašnjenje povodom svakog slučaja privođenja novinara bez valjanog zakonskog osnova. Takođe, neophodno je da pripadnici policije prestanu sa neadekvatnim reakcijama u slučajevima kada su novinari izloženi napadima i da postupaju u skladu sa profesionalnim standardima i zakonima Republike Srbije", piše u saopštenju
Ta mreža je pozvala i međunarodne organizacije i partnere da pomno prate situaciju i izvrše dodatni pritisak na institucije u Srbiji da garantuju bezbednost novinara i poštovanje njihovih prava, dodajući da će obavestiti nacionalne i međunarodne zainteresovane strane o tim "zabrinjavajućim dešavanjima i nastaviti da pažljivo prati situaciju".
Mrežu "SafeJournalists" čine Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Sindikat medija Crne Gore.