Ekonomija

Radimo više od skoro cele Evrope: Srbija druga po broju radnih sati, zašto?

FOTO: Boom93/N.Stojićević

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Radnici u Srbiji su tokom 2024. godine u proseku radili 41,3 sata nedeljno, što je znatno više od proseka Evropske unije (EU), gde se radna nedelja zaustavila na 36 sati.

Po dužini vremena provedenog na poslu, kako pokazuju podaci Eurostata, Srbija se našla na drugom mestu u Evropi, odmah iza Turske, ostavljajući za sobom i zemlje regiona i veći deo kontinenta.

U poređenju sa susedima, radna nedelja u Srbiji bila je duža nego u Mađarskoj (37,8 sati), Rumuniji (38,8), Bugarskoj (39), Hrvatskoj (37,8), Sloveniji (38) i čak Bosni i Hercegovini, koja se približila sa 41,2 sata. Eurostat nije imao podatke za Crnu Goru i Severnu Makedoniju.

Zanimljivo je da se najmanje radilo upravo u najbogatijim zemljama: u Holandiji (32,1 sat), Norveškoj (33,7), Danskoj, Nemačkoj, Austriji (sve po 33,9), Belgiji (34,5).

Zašto Srbi moraju da rade duže?
Profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Aleksandra Anić objašnjava za Danas da razlog dužeg rada u Srbiji leži, pre svega, u niskoj produktivnosti, a zatim i u slaboj zaštiti radnih prava.

„U Srbiji je niska produktivnost u odnosu na razvijene zemlje. Faktički, da bismo mi dostigli isti proizvod kao, recimo, Norveška, moramo da radimo više“, kaže Anić.

Osim toga, kako ističe, veliki problem je i slaba pozicija sindikata, kao i nepoštovanje radnih prava.

„U zemljama Zapadne Evrope, ako ostanete duže na poslu, to mora debelo da vam se plati. Ovde ljudi često rade prekovremeno neplaćeno, a i kad jeste plaćeno, to je neka simbolična suma po satu“, navodi profesorka.

Više na LINKU.