BBC News
Košta Vučiću posle odlaska u Moskvu: 'Lopta je u vašem dvorištu'
vučić i košta
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta prvi put u Beogradu i poručio: 'Trenutno u EU vlada zamah za proširenjem, iskoristite priliku'.
Dok su se na ulicama Beograda vijorile zastave Evropske unije (EU), predsednik Srbije Aleksandar Vučić uživo je slušao kritiku visokog evropskog zvaničnika Antonija Košte zbog odlaska u Moskvu na obeležavanje Dana pobede nad nacizmom i fašizmom u Drugom svetskom ratu.
U redu je da se obeleži događaj iz prošlosti, ali Srbija kao kandidat za članstvo u EU, treba da bude okrenuta sadašnjosti, poručio je predsednik Evropskog saveta.
„U sadašnjosti Srbija treba da bude potpuno posvećena procesu pristupanja EU i zna da je za to potrebna puna usklađenost sa našom zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom.
„Ne možemo da promenimo istoriju, ja to razumem, Srbija mora to obeleži, ali ne možemo da slavimo oslobađanje od pre 80 godina, a da ne osudimo današnju invaziju na drugu zemlju", rekao je Košta tokom prve zvanične posete Beogradu otkako je u decembru došao na tu funkciju.
Uoči posete Moskvi, visoki evropski zvaničnici su zapretili da bi odlazak u Rusiju mogao da uspori - ako ne i zaustavi - evropski put Srbije.
Vučić je, ipak, odlučio da bude na paradi na Crvenom trgu i potom razgovara sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, čija vojska više od tri godine vodi rat protiv Ukrajine, uz koju je Zapad.
„Ovde nije reč o istoriji i prošlosti, već o sadašnjosti i budućnosti", nastavio je Košta.
„A EU, ustvari, nije stvar istorije, već zajednički napor svih država članica da prevaziđu sopstvenu istoriju, istorijske konflikte, bitke i ratove iz prošlosti, i da imaju zajedničku volju da zajedno izgrade budućnost", rekao je portugalski diplomata odgovarajući na novinarska pitanja.
Vučić ga je saslušao, ali se potom brecnuo.
„Rekli ste: 'Vučić vas nije poslušao i otišao je u Moskvu'. Ja sam predsednik Srbije, valjda treba da slušam građane moje zemlje, tako sam se ponašao i uvek ću.
„Valjda vi mislite da ja ne smem da budem svoj na svome i da ne smem ništa da kažem kad neko dođe. Uvek govorim šta mislim bilo gde", odbrusio je Vučić.
„Srbija je na evropskom putu, a njen nekada 'neposlušni' predsednik to nikada to nije dovodio u pitanje", dodao je.
- Vučić u Moskvi sa Putinom i Sijem Đinpingom, sve glasnije kritike Brisela
- Od očekivanja EU do „razočaranja“ Rusije: Šta bi za Srbiju značilo uvođenje sankcija Moskvi
- Gde se prepliću Kosovo, Srbija, Rusija i Ukrajina
Košta je u Srbiju došao tokom posete Zapadnom Balkanu, a planirano je da poseti i Sarajevo, Podgoricu, Prištinu, Skoplje i Tiranu.
U Beogradu je najavljen sastanak i sa opozicijom.
'Razumeo sam poruke'
Osim odlaska u Rusiju i blagih 'packi' briselskog zvaničnika, Vučić i Košta, koji su se sastali četvrti put od decembra, delovali su zadovoljno i kao dvojac koji je našao zajednički jezik.
Košta je ponovio da su i on i cela EU za evropski put Srbije, ali uz poštovanje svega - od vladavine prava, slobode medija, suzbijanja korpucije i neizbežnog dijaloga sa Prištinom.
Naravno, i usklađenost sa spoljnom politikom EU, što u prevodi znači: sankcije Rusiji i žestoka osuda njene agresije na Ukrajinu.
Ili kako je Košta rekao: „Brutalne ruske invazije".
Srbija je, uz Belorusiju, jedina evropska zemlja koja nije uvela nikakav oblik sankcija Rusiji.
Vučić kaže da se, iako dobro razume poruke i primedbe Brisela, Srbija držala princpijelno od početka sukoba Rusije i Ukrajine.
Podržava Povelju Ujedinjenih nacija (UN) i poštovanje teritorijalnog integriteta kako sopstvenog, tako i Ukrajine, dodao je.
Košta je imao i optimistične poruke, dodajući da Srbija treba da iskoristi aktuelni pozitivni zamah EU.
„Znam da su mnogi ljudi u Srbiji i na Zapadnom Balkanu izgubili veru u ovaj proces, ali došao sam ovde da vas uverim da ću se lično angažovati da se postignu rezultati u proširenju i verujem da je budućnost Srbije u EU", rekao je Portugalac.
Srbija godinama nije otvorila nijedno poglavlje u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji.
Sva ta poglavlja grupisana su u takozvane klastere.
Vučić mesecima najavljuje otvaranje Klastera 3, ali se do danas to nije desilo.
Sada je dao novu prognozu, odnosno očekivanje da bude otvoreno u oktobru, ako ne u junu.
„Srbija u Evropi je naš put i naš cilj", naglasio je Vučić.
Pred Srbijom su veliki zadaci, a predsednik je krajem 2024. pred početak krize i studentskih protesta najavio da će čitav set reformi biti sproveden u naredne dve godine.
„Pristupanje je proces koji se zasniva na zaslugama i naredni korak za otvaranje klastera je vrlo jasno - sloboda medija, suzbijanje korupcije i unapređenje izbornog zakona i drago mi je što sam, dragi Aleksandre, čuo direktno od vas da ćete predano raditi na tome", glasila je opaska Košte.
„Lopta je sada u vašem delu terena", rekao je, a za jednog Portugalca je bilo očekivano da ubaci i neku fudbalsku asocijaciju.
- Vučić i Fon der Lajen o reformama na putu Srbije ka EU, ali i tvrdnjama da je korišćen 'zvučni top'
- Izveštaj Tonina Picule o Srbiji: 'Poruka koju treba ozbiljno shvatiti'
- Šta od reformi Srbija može da sprovede do 2026. na putu ka EU
EU i studentski zahtevi
Dok je grupa studenata maratonaca u Briselu kod evropskih zvaničnika u nameri da im ukaže na trenutnu društveno-političku situaciju u Srbiji, Vučić kaže da mu niko iz Evrope nije tražio da ispuni „zahteve blokadera".
„Nisam čuo, niti mi je bilo ko iz Evrope tražio da raspišem izbore.
„Niko me iz Evrope to nije ni pitao", rekao je Vučić o najnovijem zahtevu studenata koji mesecima protestuju da se raspišu varedni parlamentarni izbori.
Reagovao je na nedavnu izjavu Marte Kos, evropske komesarke za proširenje, koja je rekla da su „zahtevi studenata isti kao i zahtevi EU".
„Niko me iz Evrope nije pitao ko je sve uhapšen, da li su pušteni iz zatvora, niti me iko pitao oko ovih laži za zvučni top, niko mi to iz Evrope nije postavio kao zahtev.
„A ponajmanje me je pitao šta ja radim u bolničkoj sobi u Beogradu, posećujući povređene" u smrtonosnom požaru u Severnoj Makedoniji, nabrajao je Vučić koji su sve studentski zahtevi.
Potom je rekao da je dobio papir iz EU na kojem je navedeno šta se traži od Srbije, a to je set medijskih zakona i izbornih propisa, kao i dijalog sa Prištinom i usaglašavanje sa spoljnopolitičkom agendom Brisela.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
- Cveće u rukama i „de fakto priznanje Kosova“: „To je neophodan preduslov za evropski put“, poručila Fon der Lajen
- Šta je Plan rasta Evropske unije za Zapadni Balkan
- Dug put od Sporazuma do EU: Gde je zastoj na Balkanu i zašto opada podrška učlanjenju Srbije
- Zašto je izaslanik EU iz Hrvatske trn u oku Beograda
- Šta piše u Aneksu sporazuma Srbije i Kosova i da li rešava sva otvorena pitanja
- Kada sve Srbija nije ušla u Evropsku uniju