Politika

Da li je realno očekivanje studenata da će izbori biti raspisani do sredine maja?

Foto: S.Lisac

Foto: S.Lisac

Nakon više od šest meseci uporne borbe kroz proteste i blokade univerziteta, studenti su se politički artikulisali i jasno zatražili raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora do sredine maja, uz najavu radikalizacije ukoliko do toga ne dođe, čime su stavili dodatan pritisak na vlast, koja zasad ne daje znake da će popustiti. Međutim, prema rečima naših sagovornika, i pored interesa vlasti da se oni održe što kasnije, apekt ujedinjeja opozicionog dela društva predstavlja neizostavan korak

Studenti su nakon više od pola godine aktivnih demonstracija i blokada univerziteta, postavljanjem zahteva za raspisivanje vanrednih parlamentarnih zbora, došli do političke artikulacije protesta. Studentski zahtevi, iako oko njih u javnom diskursu postoji mnogo nesuglasica, počevši od procene njihove jasnosti do toga koji od njih su ispunjeni, u sebi sadrže jasne političke posledice, i to je neosporiva činjenica.

Studenti sada očekuju da izbori budu raspisani već sredinom maja, a ukoliko do takvog ishoda ne dođe, najavljuju radikalizaciju svojih akcija.

Iako argument predsednika Vučića da će izbore raspisati predmetna nenadležna institucija, automatski pada u vodu, jer raspisivanje izbora zapravo predstvlja dužnost predsednika prema Ustavu, i dalje ostaje pitanje koliko je realno očekivati da ovaj zahtev studenata u blokadi bude ispunjen.

 
Ograđivanjem od političkog aspekta ovih demonstracija od njihovog početka i sklanjanje opozicije, studentima je donelo mnogo simpatija. Podršku opozicije nisu izgubili, međutim, upitno je da li je zahtev za raspisivanjem izbora realnije ostvariv od na primer zahteva za formiranje ekspertske vlade, koji studenti nisu prihvatili.

Prema rečima naših sagovornika, u interesu vlasti je da se izbori odlože, ali ujedno ističu i značaj ujedinjenja opozicije, studenata i civilnog društva kako bi se taj pritisak na vlast povećao.

Više na LINKU.