Društvo
Blokade, pad Vlade i gde smo sada na pola 2025.
Foto: S.Lisac
Prošlo je skoro pola 2025. godine, a Srbija se i dalje nalazi, pre svega, u društvenoj, ali i političkoj krizi. Čini se da su podele u svakom segmentu države sve izraženije.
Prvih pet meseci obeležili su brojni potresi na društvenoj i političkoj sceni Srbije – od studentskih protesta zbog pogibije 16 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, preko ostavke premijera Miloša Vučevića i pada Vlade, do blokada lokalnih parlamenata širom zemlje, RTS-a i RTV-a.
Dodatne podele i tenzije u društvu izazvale su i upotreba navodnog zvučnog oružja, upad policije u prostorije nevladinih organizacija, trodnevni svenarodni sabor, okupljanje studenata 2.0 i izgradnja šatorskog naselja u Pionirskom parku. Upečatljiv primer podela predstavlja i kordon policije koji je razdvajao građane tokom obeležavanja Prvog maja.
Rešenje društvene i političke krize možda je na pomolu, pošto su na početku nedelje Studenti u blokadi uputili zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Dva dana kasnije, iz Moskve je stigao odgovor predsednika Aleksandra Vučića, koji je poručio da studenti mogu da "krenu sa pripremama".
Iako prisutna na protestima i deklarativno uz studente, opozicija i dalje ima sporednu ulogu u aktuelnim dešavanjima. Većina opozicionih stranaka načelno podržava studentski zahtev za vanredne izbore, ali uz insistiranje na prethodnom ispunjenju studentskih zahteva i poboljšanju izbornih uslova
U Novu godinu deo građana Srbije ušao je uz muziku, a deo potpunoj tišini. Na Studentskom trgu u Beogradu studenti su organizovali skup pod nazivom "Nema nove - za staru ste nam još dužni”, a sličan protest organizovan je i u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.
Mesec januar obeležili su studentske blokade fakulteta, ulica, raskrsnica, Autokomande, mostova, pa sve do njihovog pešačenja od Beograda do Novog Sada.
Ista nedelja koja je počela protestom „Školski čas u zadnji čas“, završila se „Generalnim štrajkom“.
Brojni ugostiteljski objekti, pozorišta, trgovinske radnje nisu radili, u znak podrške studentima i prosvetnim radnicima. I dok je deo javnosti podržavao obustavu rada svih objekata, vlast je poručila da ne razume smisao tog štrajka.
Ni taj protest nije mogao da prođe bez incidenata. Tako je na Novom Beogradu u naletu automobila među redare u Ulici Jurija Gagarina jedna devojka teže povređena. Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je nešto kasnije da su pripadnici policijske stanice Novi Beograd "pronašli vozača M. S. (1999) koja je vozilom marke "sitroen“ u bloku 70 oborila dvadesetpetogodišnju devojku".
Više na LINKU.