Društvo
Univerzitet na Studentskom trgu predstavlja rešenja za društvene probleme
FOTO: A. Stepanović
Pobunjeni univerzitet u Beogradu, Slobodni univerzitet u Nišu i Slobodni univerzitet u Kragujevcu, u tri univerzitetska centra, organizuju događaj "Branimo znanjem" čiji je cilj da predstavi univerzitete kao neraskidivi deo društva i važne aktere prilikom razmatranja glavnih društvenih problema.
U Beogradu je skup počeo na Studentskom trgu, ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu, gde su brojni fakulteti postavili svoje štandove na kojima će se razgovarati o važnim društvenim temama, između ostalog, projektu "Jadar", EXPO izložbi, izboru Saveta REM-a itd. Skup u Beogradu traje do 21 sat, piše N1.
Profesorka Tehnološko-metalušrkog fakulteta Bojana Obradović izjavila je za N1 na Studentskom trgu da se godinama vrši jaka propaganda potcenjivanja znanja, stručnosti, kulture i umetnosti.
Podsetila je na uredbu Vlade Srbije o obračunu plata na univerzitetima za koju ističe da je nelegalna i ne uvažava rad profesora u nauci.
"Definiše da mi u nauci radimo jedan sat dnevno, što je 10 odsto našeg radnog vremena, što predstavlja zanemarljivi deo našeg rada, a upravo se prema naučnim rezultatima rangiraju univerziteti", ukazala je Obradović ističući da se na taj način i Univerzitet u Beogradu nalazi na Šangajskoj listi.
Objasnila je i da je današnji događaj osmislio profesor Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta, a cilj je, kako je rekla, da se građanima pokaže da su univerziteti neraskidivi deo društva, da se bave društvenim problemima, imaju svoj stav o njima, i nude rešenja i pogled u budućnost.
"Mi na našim štandovima pokazujemo na kojim sve problemima radimo, prikazaćemo deo najatraktivnijih naučnih rezultata koji gledaju u budućnost, a imamo i bogat umetnički program. I umetnici pokazuju svoj osvrt na celu situaciju", rekla je Obradović.
Podvukla je da profesori apsolutno podržavaju zahteve studenata, a veruje da bi i podrška celog društva mogla da bude jača kako bi se, kako je rekla, brže stiglo do razrešenja situacije.
"Koliko može društvo i kojom brzinom da se menja, to je više pitanje za sociologe, a ja sam inženjer", zaključila je profesorka Obradović.
Predstavnici Univerziteta u Beogradu dosad su se tri puta sastali sa novoizabranim premijerom Đurom Macutom, koji je takođe univerzitetski profesor, ali ti razgovori nisu dali rezultate.