Društvo
Univerzitet u Beogradu apeluje da se otvori dijalog sa studentima
FOTO: A. Stepanović
Univerzitet u Beogradu apeluje na državne organe da kroz dijalog sa studentima i ispunjenje njihovih zahteva stvore uslove za nastavak školske godine, čiji je regularan završetak ozbiljno ugrožen, navodi se u Platformi za razgovor te visokošklske ustanove sa nadležnim organima i institucijama.
Ta Platforma predstavljena je i na razgovoru koji je 30. aprila delegacija Univerziteta u Beogradu, predvođena rektorom Vladanom Đokićem, imala sa premijerom Đurom Macutom.
„Pokušaj da se protiv volje studenata izvode nastavne aktivnosti predstavljao bi povredu prava na slobodno okupljanje u cilju zaštite javnog interesa, koje je garantovano najvažnijim aktima međunarodnog prava. Osim toga, takvo postupanje bilo bi u suprotnosti sa načelima akademskog integriteta i akademskih sloboda, te s etičkim principima na kojima se temelji naše društvo“, navdeno je u dokumentu koji je objavljen i na sajtu Univerzteta.
Dodaje se da bi takav potez bio i faktički nesprovodiv, što se, kako se navodi, može zaključiti iz iskustava svih visokoškolskih ustanova u Srbiji na kojima je rukovodstvo pokušavalo da održi nastavu u postojećim uslovima.
„Rektor i dekani nemaju mandat od studenata da pregovaraju o ispunjenju studentskih zahteva, niti okončanju i modifikovanju blokade. Univerzitet u Beogradu podržava inicijalne studentske zahteve, ali ne učestvuje u organizaciji blokada, niti može da ih obustavi“, popručuje se u Platformi koju su potpisali Vladan Đokić i 31 dekan.
Dodaje se da su Univerzitet i fakulteti konstatovali faktičko stanje nastalo odlukom studentskih plenuma i istovremeno podržali studentske zahteve i pravo studenata na miran protest, okupljanje i izražavanje mišljenja.
„Rektor i dekani ne raspolažu pravnim mehanizmima ni faktičkim mogućnostima da okončaju blokade, s obzirom da studentski zahtevi nisu u nadležnosti rektora i dekana, već se odnose na šire društvene činioce“, piše univerziteskoj Platformi i podseća i na to je Ministarstvo prosvete, u svom dopisu od 25. decembra prošle godine, konstatovalo nemogućnost izvođenja nastave.
Univerzitet u Beogradu zahteva da bez odlaganja prestanu pritisci na njega i njegove članice, a posebno da se obustavi vanredni nadzor prosvetne i finansijske inspekcije, kao i Državne revizorske institucija na fakultetima.
Traži se i da se prestane sa medijskom hajkom na rektora, dekane, studente i zaposlene kao i javnim iznošenjem pretnji i pritisaka uperenih ka najstarijoj i najuglednijoj visokoškolskoj ustanovi u Srbiji. Zahtev je i isplata sredstva za sve zaostale plate iz budžetskih sredstava u punom iznosu.
Insistira se i na tome da se stavi van snage izmena Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, jer sed njom protivustavno i protivzakonito menja struktura radnih obaveza zaposlenih na visokoškolskim ustanovama.
Traži se i da se stavi van snage Zaključak Vlade od 24. marta, kojim se protivzakonito odlučuje da će se visokoškolskim ustanovama uplaćivati samo deo sredstava za budžetske plate nastavnika i saradnika.
Univerzitet u Beogradu je u svojoj platformi postavio i pitanja Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete, a prvo u nizu je da li se i kada planira početak dijaloga sa studentima koji blokiraju fakultete o ispunjenju njihovih zahteva, kako bi se omogućio nastavak školske godine?
Pitanje za nadležne je i kada će se završiti tekuća školska godina u srednjim školama i da li su u planu izmene propisa kojima bi se omogućio upis na fakultete, koji za to izraze interesovanje, bez polaganja prijemnih ispita?
Čelnike Univerziteta u Beogradu zanima i to kada će početi naredna akademska školska godina i da li se planira produženje tekuće školske godine? A pitanje za Vladu je i kada i pod kojim uslovima će se obavljati upis na studije u narednu školsku godinu?
Od Vlade se traži i odgovor da li se planira smanjivanje propisanog broja ESPB bodova, kao uslov za upis na teret budžeta ili opcija bezuslovnog upisa studenata u narednu školsku godinu, uz zadržavanje sadašnjeg statusa studenata?
Poslednje pitanje u nizu je i da li se planira promena i smanjivanje uslova za zadržavanje studentskih stipendija i kredita?