Društvo
Otvorenije o prošlosti: novi naučni radovi o ratovima 90-ih
FOTO: Dragan Popović
Građanske inicijative održale su u sredu 30. aprila 2025. u prostoru „Miljenko Dereta“ događaj pod nazivom „Proučavanje prošlosti: Izazovi i perspektive“ na kome su javnosti predstavljena dva zbornika radova mladih istraživača “Izvori i akteri - nova proučavanja jugoslovenskih ratova 1990-ih” i „Ogledi o ratovima devedesetih“ koji nude novi pogled na sukobe na prostoru bivše Jugoslavije.
Predstavljanje zbornika kao i njihovo objavljivanje deo su projekta „Suočavanje sa prošlošću – nove generacije, nove perspektive“ koji se sprovodi u okviru regionalne inicijative „Podrška Evropske unije izgradnji poverenja na Zapadnom Balkanu“.
Događaj je okupio istoričare, istraživače i predstavnike civilnog društva kako bi razgovarali o potrebi za temeljniim i odgovornim proučavanjem ratova devedesetih, trideset godina nakon njihovog izbijanja. Predstavljeni zbornici okupljaju autore mlađe generacije, koji kroz različite izvore – arhivu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, medije, memoare i usmena svedočanstva – osvetljavaju teme koje se i dalje često izbegavaju. Iako se izbegavanje ove teme može objasniti, smatraju autori, više se ne može i opravdati - “prošlo je dovoljno vremena da se stvore uslovi za pošten, temeljit i multidisciplinaran pristup”. U radovima obuhvaćenim zbornicima, fokus nije samo na političkim i vojnim elitama, već i na lokalnim zajednicama, medijima, međunarodnim organizacijama i antiratnim pokretima.
Na otvaranju događaja, Gojko Pantović, rukovodilac projekta „Podrška EU izgradnji poverenja na Zapadnom Balkanu“ ispred kancelarije Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji naveo je da je ovo jedna od 12 incijativa civilnog društva u Srbiji, kojima je tokom 2024. godine Evropska unija obezbedila bespovratna sredstva u ukupnom iznosu od 578.000 evra kako bi promovisale dijalog i mir u regionu, sa posebnim fokusom na inicijative koje se bave edukacijom o skorašnjoj istoriji.
„Rad sa mladim istraživačima, naučnicima i uopšte novim generacijama smo prepoznali kao posebno značajan za razumevanje sukoba iz bliske prošlosti u svetlu dokazanih i pravno-utemeljenih činjenica. Ovo je ujedno ključni preduslov za prevazilaženje nasleđa prošlosti i otvoren put za saradnju celog regiona“, poručio je Pantović.
On je naglasio i je UNDP, osim ovih 12 incijativa, širom regiona podržao slične poduhvate civilnog društva, kao i aktivnosti udruženja žrtava i njihovih porodica.
Urednik zbornika “Izvori i akteri - nova proučavanja jugoslovenskih ratova 1990-ih” Dragan Popović istakao je da su Građanske inicijative u prethodnoj i ovoj godini omogućile da veliki broj mladih naučnika publikuje svoje radove o ratovima 1990-ih, pre svega kroz dva naučna zbornika.
“Time je napravljen pomak, ne samo u naučnoj produkciji, već i u temama kojima se bavi društvo u Srbiji. Mladi naučnici, pre svega istoričari, uglavnom se ne bave ratovima 1990-ih, uključujući i zločine koji su ih pratili. Razloga za to je mnogo, a društvena atmosfera nije najmanji od njih. Zato su ovi zbornici i ceo proces rada sa mladim naučnicima važni i kao podstrek drugima da se ohrabre i odluče se da se posvete nekoj od brojnih tema vezanih za ovu traumatičnu deceniju. Srbija i cela bivša Jugoslavija moraju dobro da pogledaju sebe u ogledalo da bi se generacijama koje dolaze ostavio temelj za izgradnju novih odnosa. Tu je nauka nezamenljiva”, poručio je Popović.
Zbornik „Ogledi o ratovima devedesetih“, koji je široj javnosti predstavljen ovom prilikom, nastao je kao rezultat višenedeljnog seminara organizovanog krajem 2020. i tokom 2021. godine u okviru Regionalnog projekta o ratnim zločinima (RWC) koji je sprovodio UNDP uz finansijsku podršku vlade Ujedinjenog Kraljevstva, u periodu od decembra 2018. do marta 2022. Na tom programu, studenti istorije, sociologije i istorije umetnosti radili su sa presudama, arhivama, svedočanstvima i analizirali kulturološke aspekte ratova, uz vođstvo profesorki Filozofskog falulteta u Beogradu, Dubravke Stojanović i Radine Vučetić. Ksenija Nikić iz Građanskih inicijativa istakla je da je tema suočavanja s prošlošću u Srbiji postala gotovo tabu – „o njoj se retko govori, a kada se govori, uglavnom preovladava nacionalističi narativ“.
„Civilno društvo godinama ulaže napore u ovu borbu, ali svesni smo da bez snažnog oslonca u naučnoj zajednici, ti dometi ostaju ograničeni. Verujemo da upravo akademska zajednica, posebno istoričari, mogu da postave ovo pitanje na način koji je utemeljen, profesionalan i društveno relevantan“, rekla je Nikić.
Ovaj događaj je organizovan u okviru projekta „Suočavanje sa prošlošću – nove generacije, nove perspektive“ koji Građanske inicijative sprovode uz pomoć projekta “Podrška Evropske unije izgradnji poverenja na Zapadnom Balkanu” koji finansira EU i sprovodi UNDP.